Minik Duru 16 aylık

Geçtiğimiz pazar günü kızımın 16. ayı bitti, 10.10.2010’da. Bu resim de tam o gün Armutlu’da çekildi.
Duru bugünlerde neler yapıyor?

En sevdiği yemekler: Pilav, makarna, kereviz, tarhana, ezogelin çorbası, turşu (pancar turşusu).
Kahvaltıda: Domates, salatalık (bazen yer, bazen ısırıp ısırıp tükürür).
Meyveler: Siyah erik, üzüm, şeftali, elma.
İştah durumu: Vasat, oyunla, bir şeylere dalarak yiyor anca. Pilav, makarna, turşu olunca durum değişiyor, kendi istiyor, işaret ediyor tabağı, bir de salatalık hastası.
Kelimeler: Al, at, aç (ikisi aynı “a町eklinde), atta, attı, civciv, havhavhavhav, miyav, hadi ya, tül, diş, ver, gel, agila (? bir şeye işaret ederken), dede, anneanne (nenene), araba (aaba), ağaç, tül (tü), ayı (aı), maymun (mıymıın).
Boy: 1 ay önce 86 cm idi.
Kilo: 1 ay önce 12,1 kg idi.
Ayakkabı numarası: Dün 22 numara giydirdik tam geldi. Demek ki ayakkabı alırken 23 numara alacağız.
Aktiviteler: Top oynamak, bultakta şekil bulmak, bulunca sevinmek, benden, babadan, anneanneden alkış beklemek, kitap okutmak, müzikte popo kıvırmak, kitapta objeleri sorunca göstermek, minik otomobiline binmek, bebeğini “ee ee” diye kolunda sallayıp uyutmak, bizi, bebeklerini “mini mini” diye beslemek, salıncağa binmek, küpleri üst üste dizmek, pipetle içmek, balkondaki sandalyede oturmak, sabah biz işe giderken balkondan domateslere bakmak, salondaki çiçeği gözümüzün içine baka baka sarsmak, babadan azar işitince kafasını önüne eğmek, sonra gidip oyuncaklarıyla oynayarak konuyu dağıtmak, konunun dağıldığına kanaat getirdiğinde yine giderek çiçeği sarsmak (hem de gözümüzün içine baka baka), kafasını bacaklarının arasına alıp ordan bakmak, koltuğun altına vs. eğilip bakmak, çömelmek bu vaziyette oynamak, kaka yapmak, tası kaşıkla karıştırıp mama yapmak ve bize yedirmek, altını değiştirdikten sonra kendisine verilen bezi anneannesine götürerek çöpe atmasını sağlamak ve bundan müthiş keyif almak, kahvaltı masası hazırlarken eline verilen ekmek, kaşık, peynir gibi şeyleri babasına götürüp masaya koymasını sağlamak.
En sevdiği şarkı: Sertab Erener “Rengarenk”
Uyku düzeni: Geceleri hâlâ uyanıyor, gündüz iyi uyuyor, akşamları geç yatmaya başladı, bazen 12’yi, 1’i bile buluyor.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir