“Ben yapıcam”

Duru bu aralar 2 yaş sendromunun âlâsını yaşıyor. Hemen küsüyor, bizim onun arkasından gidip ilgilenmemizi bekliyor. Pepee’nin bize hediyesi oldu bu küsme durumları. Resmen ondan öğrendi, keşke bu konuda daha dikkatli olsalar.  Çalıştıkları pedagog nasıl böyle bir şeyi atlamış bilmiyorum. Duru yaşıtı pek çok çocuk aynen “Pepee” gibi küsüyor! Hoşuma gitmiyor bazı yönleri, ama artık çok geç, çünkü Duru da bir Pepeekolik. İyi yönlerini de yabana atmayalım tabii, öğretici de aynı zamanda. Sadece biraz daha dikkat ve özen lütfen…

Neyse, konumuza dönelim biz. Duru bazen bir şey yaparken sıkılıveriyor, mesela puzzle ise parçalarını atıyor, fırlatıyor. Her şeyi kendisi yapmak istiyor.

Kıyafetlerini kendisi giyip çıkarıyor artık. Çorap, ev terliği, pijama altını kendisi giyip çıkarabiliyor mesela. Yapınca da gururlanıyor, bizden de takdir bekliyor. 1-2 hafta oluyor, annem anlattı, gündüz çişi gelmiş Duru’nun. Annem yanına gidene kadar bir bakmış ki Duru eşofmanını çıkarmış, badisini açmış, çamaşırını indirip oturmuş lazımlığa:)

Bir de düzenli ve temiz olacak sanırım -inşallah. Dün baktım eline kağıt havlu almış mutfak dolaplarını siliyor:) Onu takdir ettikçe daha çok yapmak istiyor. Benim gibi rahatsız olmaz bu konuda inşallah:)

Diş fırçalamayı da alışkanlık haline getirdi. Yatmadan önce fırçalıyoruz, bardağa su koyuyorum, fırçasını batırıp batırıp fırçalıyor dişlerini. Su kirlendikçe “bak ne kadar çok artık çıktı, fırçalamasaydık bunlar dişlerimizde kalacaktı” diyorum, daha etkili oluyor:) Becerebildiği kadar artık. Çünkü benim yardım etmeme izin vermiyor bu konuda da… Sonra da gidip dişlerini babasına, anneannesine gösteriyor.

Birkaç gündür “sirk”e taktı. Sirke gitmek istiyormuş. Dün internetten baktım, Ümraniye’de Paris Sirki var, cumartesi oraya götüreceğiz. Dün akşam eve gidince müjdeyi verdim: “Duru, sirk buldum sana biliyor musun” dedim. Gözlerindeki ifadeyi görmeniz lazımdı, o kadar sevindi ki… Normalde banyo yapmayı sevmez. “Yarın seni yıkayayım” dedim, itirazsız “Tamam, hem sirke temiz temiz gideriz” dedi:) Dün yine uyuma faslından önce birkaç kez kalkıp içeri gitti, su içti, bu arada anneannesine “Biliyo musun ennene, annem sirk bulmuş” diyordu, o kadar sevinmiş demek ki…

Böyle işte, bir gün sakin bir gün dalgalı… Yavaştan açık denizlere doğru ilerliyor bizim taka:)

 

 

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir