İki minik diş ve diş buğdayı

Duru’nun dişleri yaklaşık 1 ay önce çıkmıştı. Dişleri çok fazla kaşınıyor, ne bulsa ağzına götürüyordu. En çok da babasının parmağını kemirmeyi seviyordu. Neyse, bu sıkıntılı dönemin sonunda baktık ki 2 dişi birden geliyor. Bir pazar sabahı babasının elini kemirirken ilk kez o fark etti minik kızının dişini.

Dişi çıktığına göre diş buğdayını yapma vakti de gelmişti. Herkese uyması için sömestir olmasını bekledim. Okullar tatil olunca saat kısıtlaması olmadığından daha rahat oluyor insanlar. Buna rağmen Duru’nun Ebru teyzesi, kızı Güneş için bir gösteriye çok önceden bilet aldığından gelemedi. Serhan’ın ve benim ailelerimiz ve Emine ile bu günü birlikte kutladık.

Bu günün bir hazırlık aşaması oldu tabii. Önce, internetten diş buğdayı nasıl yapılır ona baktım. Bunu araştırırken diş buğdayı kurabiyelerini gördüm. Çok şirin, diş şeklinde kurabiyeler. Nil Butik Pasta‘dan sipariş verdim, gerçekten hem tadı hem de görüntüsü çok güzeldi.

Diş buğdayı için alınan buğdayın cinsi de farklıymış, annemin söylediğine göre aşurelik buğdaydan yapılınca daha sulu ve cıvık bir karışım oluyormuş. Bu, Yeni Cami’nin önünde kuşlara atılan yemlerden:) Gerçekten öyle,buğdayın daha sert ve yarılmamış hali, böylece pişince daha diri oluyor. İçine koymak için de meyve kurusu ve fındık, ceviz, kayısı, kuru üzüm gibi kuruyemişler de aldım. Pudra şekeri ve narla birlikte servis yaptık. Hayatımda ilk defa yedim, çok beğendim.

Birkaç çeşit tatlı tuzlu, gelenler de bir şeyler getirdi derken çok çok yedik içtik. Gelen hediyeleri açtık, Duru’yu izleyip eğlendik.

Minik Duru’ya, her diş buğdayında yapıldığı gibi, ileride ne olacağı hakkında fikir veren küçük oyunu da yaptık. Kalem, kitap, mouse, makas, tansiyon aleti, hesap makinesi, fırça, boya kalemlerini önüne koyduk. Küçük hanım önce kitabı sonra kalemi aldı. Neyse, en azından okur yazar olacağını biliyoruz artık:)

Yorucu fakat çok güzel bir gündü. Böylece Minik Duru’nun minik dişlerine kendimizce “hoş geldin” demiş olduk. Umarım uzun ömürlü ve sağlıklı olur, çok çok yaşlanıp saçları bembeyaz olunca bile ağzında dişleri olur, böyle hep güler…

Duru anneannesiyle
Duru iki dede arasında...
Duru İsmail eniştesiyle aşk yaşıyor
Emine teyzesinin kucağında minik Mona Lisa

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir