22. ay biterken bay bay tep:)

Kendisi o kadar sevgi dolu ki, her şeye “bay bay” deyip öpüyor. Geçen gün balkon kapısının yanındaki duvarı öpüyordu:) Bugünlerde taşıtlar çok ilgisini çekiyor. Kamyon, otobüs, taksi, çöp kamyonu vs. hepsini ayrı sevip gösteriyor, isimlerini söylüyor. Bu arada dil konusunda çok hızlı ilerliyor. Yeni birkaç kelime:

Tep: Çöp

Opotüs: Otobüs

Tatti: Taksi

Dabbaaş: Basket

Dadata: Salatalık

Bunlar hatırladığım birkaçı. Dün arabada giderken gösteriyor bana orayı burayı, çok eğlenceli. Konuşmasını destekliyorum. “Ay çok güzel konuşuyor, ne kadar güzel söylüyor benim kızım” dedikçe daha bir gaza geliyor, daha çok şey söylemek istiyor.

Bugünlerde her şey onun. Mepim (topum), annem, babam, anneannem, civcivim daha aklıma gelmeyen bir sürü şeyin isminin sonuna -im ekini ekleyerek kullanıyor. Bazı şeyleri kendi yapmak istiyor, “ben” diyor. Mesela mama sandalyesinin kilitlerini takmak istiyorum, kendisi öğrendi ya, “ben” diyor hemen, kızıyor bana.

Dün akşam yemekte babaannelerdeydik. Duru, halasıyla oyun yaparak bütün salatalıkları mideye lüpletti:) Halasına sesleniyor gülerek, “dadata” diyor, halası da hemen bir adet salatalık dilimi takdim ediyor ona. Yine çok kuduruktu, ortada oynadı durdu Selin’le. Onun bu hallerine bayılıyorum.

Gelelim sadede. “Mavi müs” yani mavi minibüs hâlâ favori taşıtımız. Bir kere rengi mavi, ne bileyim bizim evin karşısında gidip geliyorlar. Arada cama çıkartıp baktırıyoruz, kendisi talep ediyor zaten. Dün de çöp arabasına taktı. Yolda gördük bir tane, sonra bir süre “bay bay tep” diyerek çöp kamyonuna selam ve sevgilerini gönderdi. Çok değişik bir çocuk, bayılıyorum ona. En tatlı, en komik zamanlarını yaşıyoruz, elimde olsa da hep yanında olabilsem. O zaman da sabırsız olabiliyorum bazı konularda, hayat daha zor olurdu belki, bilemiyorum.

“Bay bay tep”, Duru’nun kendi isteğiyle kurduğu ilk 2 kelimeli cümle. Pek bir anlam ihtiva etmiyor olsa da bu açıdan benim için çok önemli:) Dünü tarihe kaydettim, yani 10 Nisan’ı… 22. ayı biterken ilk cümlesini de kurdu. Bay bay 22. ay, hoş geldin 23. ay… Zaman 2’ye 2 var…

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir